Drukuj
Kategoria: content
Odsłony: 14445
Ksiądz Proboszcz

Ks. dr Adam Lasek, pochodzi z parafii pw. Trójcy Świętej w Leżajsku (archidiecezja przemyska).
30 maja 1992 r. przyjął święcenia prezbiteratu w katedrze pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy z rąk księdza biskupa Tadeusza Rybaka. W latach 1992-1993 pełnił funkcję wikariusza w parafii katedralnej w Legnicy. W latach 1993-1998 studiował teologię dogmatyczną na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza "Angelicum" w Rzymie. Od 1998 r. do 2013 r. pełnił funkcję sekretarza studiów na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu - studia w Legnicy i prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy. Wykłada teologię fundamentalną w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej. Jest członkiem Towarzystwa Dogmatyków Polskich. Od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2014 r. był wikariuszem w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Szklarskiej Porębie.

Od 1 lipca 2014 r. pełni obowiązki proboszcza parafii pw. św. Marcina w Jeleniej Górze - Sobieszowie.

Ksiądz Wikariusz

Prentki Daniel

Ks. mgr Daniel Prentki, posługuje w parafii od 9 listopada 2020 r.
Przyjął święcenia kapłańskie 26 maja 2012 r. z rąk ks. bpa dra Stefana Cichego w Legnicy.


Byli Proboszczowie
1. Ks. Prałat mgr-lic. Józef FrącKanonik Honorowy Kapituły Katedralnej Legnickiej, emeryt (diecezja legnicka). Od 2014 r. mieszka w Domu Księży Emerytów w Legnicy.

Urodzony 2 stycznia 1939 roku w Radgoszczy koło Tarnowa. Wiosną 1957 roku zdał maturę w LO w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1964 roku we Wrocławiu z rąk abp Bolesława Kominka. Pracę kapłańską rozpoczął w Gryfowie Śląskim, gdzie był przez pięć lat. Następnie przez rok posługiwał we Wrocławiu. Po siedmiu latach w Kudowie Zdroju został proboszczem i dziekanem w Polanicy Zdroju. Od 1990 r. do 2014 r. był proboszczem w Jeleniej Górze - Sobieszowie. Autor czterech książek, których tematem przewodnim jest ukochany przez niego Sobieszów. Uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Sobieszowa”.
 

2. Ks. Prałat dr Józef Stec, urodzony 28 lutego 1948 r. Był administratorem i proboszczem parafii pw. św. Marcina w Jeleniej Górze - Sobieszowie w latach 1986 - 1990. Od 1990 r. do 2019 r. był proboszczem parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze - Cieplicach. Zmarł 3 grudnia 2019 r.

3. Ks. Prałat Antoni Kamiński, urodził się 16 stycznia 1914 r. we wsi Poznanka Hetmańska (w województwo tarnopolskie). W 1933 r. wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego obrządku łacińskiego we Lwowie. Święcenia diakonatu otrzymał 23 maja 1937 r. w bazylice lwowskiej, natomiast 26 czerwca 1938 r. z rąk abpa Bolesława Twardowskiego, metropolity lwowskiego, otrzymał święcenia kapłańskie. 5 kwietnia 1957 r. bp Bolesław Kominek mianował go ojcem duchownym Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Urząd ten ks. Kamiński spełniał z wielkim poświęceniem, zdając sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności, jaka na nim ciąży. Dlatego był bardzo wymagający wobec siebie i kleryków. W czasie posługi w Wyższym Seminarium Duchownym był także odpowiedzialny w archidiecezji wrocławskiej za Unię Apostolską Kleru. 3 października 1959 r. został mianowany administratorem parafii w Sobieszowie koło Jeleniej Góry. Ks. Kamiński postarał się też, żeby od 1973 roku w Sobieszowie powstał klasztor Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii. W 1985 r. ks. Kamiński z powodu złego stanu zdrowia dłuższy czas przebywał w szpitalu w Miłkowie, gdzie zmarł 12 stycznia 1986 r.


Byli Wikariusze
  1. Ks. mgr-lic. Wojciech Kempski, od 1 lipca 2018 r. do 8 listopada 2020 r.
  Z dniem 9 listopada 2020 r. został ustanowiony proboszczem parafii pw. św. Piotra i Pawła w Kosiskach. 
  2. Ks. mgr Łukasz Myrta, 2014 r. - 2018 r.
  3. Ks. mgr Dariusz Markowicz, 2009 r. - 2014 r.
  4. Ks. mgr Wojciech Myślecki, 2006 r. - 2009 r.
  5. Ks. mgr Sebastian Nawrocki, 2003 r. - 2006 r.
  6. Ks. mgr Piotr Filipek, 2000 r. - 2003 r.
  7. Ks. mgr-lic. Rodryg Albin, 1996 r. - 2000 r.
  8. Ks. mgr Stanisław Skrzypek, 1995 r. - 1996 r.
  9. Ks. mgr-lic. Tadeusz Żurek, 1993 r. - 1995 r.
10. Ks. mgr Waldemar Hawrylewicz, 1990 r. - 1993 r.