Święto Przemienienia Pańskiego

6 sierpnia

Tak jak w ewangelii wydarzenie przemienienia Jezusa miało przygotować Apostołów do zrozumienia misterium jego męki i śmierci, tak z tą samą intencją w kościele 40. dni przed świętem Podwyższenia Krzyża świętego celebruje się święto Przemienienia Pańskiego. Zostało ono wprowadzone do kalendarza liturgii Kościoła na Wschodzie w V wieku, aby właśnie w ten sposób obchodzić pamiątkę wstąpienia Jezusa na górę  Tabor, wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, świadkami jego chwały. Wydarzenie to zostało zgodnie poświadczone przez ewangelie synoptyczne. Bardzo szybko to święto rozpowszechniło się także na Zachodzie, jednakże oficjalne jego wprowadzenie do liturgii w całym Kościele miało miejsce dopiero w 1457 roku, z okazji zwycięstwa odniesionego nad Turkami pod Belgradem.

( Lectio divina, Warszawa 2012, s. 105)