św. Pius X, papież
Giuseppe Sarto, urodził się w Riese w 1835 roku. Wyświęcony na kapłana z wielką gorliwością spełniał obowiązki duszpasterskie. W 1884 roku został biskupem Mantui, w 1893 roku patriarchą Wenecji i kardynałem. W 1903 roku został wybrany papieżem i wybrał imię Pius X. Ożywił w Kościele życie eucharystyczne, wprowadził wczesną komunię świętą i rozpoczął reformę liturgii. Zmarł w 1914 roku. Jest patronem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.
św. Bartłomiej, apostoł,
Apostoł Bartłomiej, nazywany także Natanaelem, urodził się w Kanie. Apostoł Filip przyprowadził go do Jezusa, który zaliczył Bartłomieja do grona Apostołów. Według tradycji głosił on ewangelię w Indiach i tam poniósł śmierć męczeńską.
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny MP Częstochowskiej
Władysław, książę opolski, wybudował na Jasnej Górze klasztor dla paulinów i oddał pod opiekę obraz Matki Bożej, czczony na jego zamku. Wkrótce obraz zasłynął cudami. Cześć jego wzrosła od czasów obrony Jasnej Góry przed Szwedami. W roku 1717 obraz został uroczyście ukoronowany (w tym roku obchodzimy 300-lecie koronacji) i Jasna Góra stała się głównym ośrodkiem kultu Matki Bożej w Polsce; jest duchową stolicą naszej Ojczyzny.
Z homilii św. Jana Pawła II w 600-lecie sanktuarium na Jasnej Górze
„W Kanie Galilejskiej Maryja mówi do sług weselnego przyjęcia: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Począwszy od 1382 roku staje Maryja wobec synów
i córek tej ziemi, wobec całych pokoleń powtarza te same słowa. Na tej drodze Jasna Góra staje się szczególnym miejscem ewangelizacji. Słowo Dobrej Nowiny uzyskuje tutaj jakąś wyjątkową wyrazistość, a równocześnie zostaje jakby zapośredniczone przez matkę. Jasna góra wniosła w dzieje Kościoła na naszej ziemi
i w całe nasze polskie chrześcijaństwo ów rys macierzyński, którego początki wiążą się z wydarzeniem Kany Galilejskiej”.