Szlak został odtworzony na podstawie notatek i wspomnień Stanisława Rybickiego - organizatora i uczestnika wycieczki rowerowej, a także innych uczestników tej wyprawy: Jerzego Janika i Antoniny Kowalskiej. Uczestnicy wspominają, że codziennie była odprawiana przez ks. Karola Wojtyłę Msza święta - zachowały się wpisy w księgach celebransów:
- w Bolesławcu w kościele pw. Wniebowzięcia NMP z dnia 01.09.1956 r.,
- w Jeleniej Górze kościele pw. św. Erazma i Pankracego z dnia 03.09.1956 r.
Uczestnicy wycieczki wspominają, że codziennie w południe odmawiali modlitwę Anioł Pański. Całą drogę pokonali na dostępnych wtedy rowerach tzw. drogowych z hamulcami typu kontra. Plecaki mieli przypięte na bagażnikach.

Pierwsze spotkanie w sprawie wytyczenia Szlaku Papieskiego w Kotlinie Jeleniogórskiej odbyło się 6 lutego 2007 roku na Zamku Książ. W spotkaniu tym uczestniczyła Pani Prezes Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa, Biskup Legnicki Stefan Cichy i zainteresowane sprawą osoby z Diecezji Świdnickiej i Legnickiej. Rozpoczęły się przygotowania. Powstała myśl, aby na Zamku Chojnik umiejscowić tablicę pamiątkową. Prace spowalniały pojawiające się nieoczekiwane trudności formalne i techniczne, jednak dzięki współpracy i życzliwości wielu osób zakończyły się one sukcesem.

Uroczystość otwarcia Szlaku Papieskiego odbyła się dnia 9 czerwca 2007 roku. Rozpoczęła się o godzinie 10:00, programem słowno-muzycznym, w wykonaniu szkół noszących imię Jana Pawła II z Miechowic, Lwówka Śląskiego oraz szkoły w Jeleniej Górze - Sobieszowie. Śpiewy w czasie tego programu i w trakcie Mszy świętej wykonała schola młodzieżowa z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Cieplicach. Uroczystej Mszy świętej o godzinie 11:00, koncelebrowanej z 40 kapłanami, przewodniczył Jego Ekscelencja ks. bp dr Stefan Cichy - ordynariusz legnicki. W uroczystości wzięło udział około tysiąca osób z Sobieszowa, Jeleniej Góry i pobliskich miejscowości.

W dalszej części uroczystości odbyła się Droga Krzyżowa na Zamek Chojnik, po raz pierwszy Szlakiem Papieskim. Tą wyjątkową Drogę Krzyżową z wielką troską i zaangażowaniem przygotował ks. Jerzy Jastrzębski wraz z grupą młodzieży z parafii pw. św. Wojciecha w Jeleniej Górze. W Drodze Krzyżowej uczestniczyło około 300 osób, w tym spora grupa śpiewającej młodzieży z gitarami.

Na dziedzińcu zamku oczekiwał Ksiądz Biskup Stefan Cichy, grupa księży oraz goście z Krakowa. Pod wielkim drzewem dziedzińca odbyła się XIV stacja Drogi Krzyżowej. Na dziedzińcu było dużo ludzi. Przed bramą Zamku Chojnik oraz przed tablicami wartę pełnili rycerze w tradycyjnych strojach Bractwa Rycerskiego. Ks. bp Stefan Cichy poprowadził uroczystość poświęcenia tablic pamiątkowych. 

Szlak Papieski znaczony jest żółtym trójkątem z krzyżem, umieszczonym na niebieskim tle. Na drodze do Zamku Chojnik ustawiono również cztery tablice informacyjne zawierające mapę i dokładny opis Szlaku Papieskiego.

szlaki turystyczne min

Tablice na zamku Chojnik wykonane zostały z granitu wydobytego w kamieniołomach w Szklarskiej Porębie. Zgodnie ze stałym sposobem oznaczania Szlaków Papieskich w Polsce, na tablicy środkowej zaprojektowano wielki metalowy krzyż papieski i herb papieża Jana Pawła II, a z drugiej strony krzyża herb Diecezji Legnickiej. Na pierwszej tablicy zamieszczony jest tekst: "W dniach 2-3 września 1956 roku do zamku Chojnik przybył z grupą krakowskich studentów ksiądz KAROL WOJTYŁA, od 16 X 1978 PAPIEŻ JAN PAWEŁ II. Na pamiątkę tego wydarzenia oraz X Rocznicy Pielgrzymki Ojca Świętego do Legnicy i XV-lecia utworzenia Diecezji Legnickiej - Społeczeństwo Ziemi Jeleniogórskiej (9 VI 2007)". Na trzeciej tablicy zamieszczony jest fragment homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Legnicy: 

„Na terenie waszej diecezji jest wielu, którzy czerpią siłę z wiary, potrafili przejść przez Sybir
i ciężkie doświadczenia lat powojennych - chociażby przez straszliwe obozy koncentracyjne.
Tylko dzięki wierze przetrwaliście te straszliwe warunki na nieludzkiej ziemi, na której przyszło wam żyć długie nieraz lata.
Niech dobry Bóg wynagrodzi wasze cierpienia, a zmarłym da wieczny odpoczynek.”

Jan Paweł II, Legnica, 2 czerwca 1997 r.

Copyright © 2015 - 2024 Parafia pw Św. Marcina w Jeleniej Górze-Sobieszowie